SAGATAVOJIES FESTIVĀLU SEZONAI PĀRBAUDI


Kādus riteņbraukšanas apavus izvēlēties? No apavu līdz pat apģērba un aksesuāru izvēlei – speciālistes padoms!

velo apavi un apģērbs

Vēlies sākt savu velo piedzīvojumu, bet Tev nav atbilstošu zināšanu vai pieredzes? Prāto, kādi velosipēdu apavi, apģērbs un aksesuāri ļaus Tev ērti un droši mīt pedāļus? Joanna Śleboda – neapstrīdamā speciāiste un velobraukšanas entuziaste, sadarbībā ar kuru ir tapis šis raksts, palīdzēs Tev sagatavoties velobraucienam, lai izvairītos no diskomforta un padarītu to patīkamāku.

festival

Jūsu velo tērpam ir jāgarantē Tev gan komforts, gan drošība. Sagatavo savu velo komplektu kopā ar „Joasia Cycling”!

Vai vēlies uzzināt, kuri velosipēdu apavi būs uzticami? Neapšaubāmi par labāko variantu kļūs profesionālie velo apavi, kuri, pateicoties līplenšu stiprinājumiem, nodrošina perfektu piegulēšanu, komfortu un optimālu stingrumu, par kuru atbild ergonomiskā zoles konstrukcija. Tomēr, ja sākumā nevēlaties ieguldīt līdzekļus, izvēlies parastus sporta apavus, pievēršot uzmanību šādām to īpašībām:

  • apavu sasiešanas (aizdares) veids – klasiskās šņores nederēs. Tās var ieķerties transportlīdzekļa ātrumu pārslēgšanas zobratā, tādā veidā izraisot negadījumu. Pārdomātāku izvēli veidos līplenšu modeļi, elastīgas apavu auklas, kuru sasiešanai nav nepieciešami savilcēji vai sprādzes.
  • zole – tās uzdevums ir nodrošināt maksimālu saķeri ar pedāli, lai Tu varētu būt pārliecināts tajā, ka turpmāko kilometru pārvarēšanas laikā (saulē, lietū vai sniegā) pēda nenoslīdēs. Papildus zolei svarīga nozīme piemīt arī viduszolei. Ja tā ir izgatavota no elastīgām putām (piemēram, EVA tehnoloģijā), tā spēs nodrošināt pienācīgu amortizācijas līmeni.
  • materiāls – svarīga loma riteņbraukšanas apavu izvēlē piemīt atbilstošai ventilācijai. Gaisa plūsmu nodrošinās tīklveida paneļi, kas mazina pēdas svīšanu un tādējādi novēršot noberzumu risku. Tomēr, ja dodies ceļā ziemā vai lietainajā rudenī, izvēlies apavus ar augstu ūdensizturību, piemēram, ar membrānu.
  • augšdaļa – lai izvairītos no noberzumiem un pēdas saspiešanas, pievērs uzmanību tam, lai apavu aizmugurējā daļa vienmēr atrastos zem potītes. Turklāt, potītes traumēšanas vai izmežģījuma gadījumā ir vieglāk noņemt apavus ar zemu virsu.
  • iekšzole – tai ir daudz svarīgu funkciju! Šai apavu sastāvdaļai ir jānodrošina maksimāls pēdu komforts un higiēna fiziskās slodzes laikā, kā arī jāmazina triecieni.

Līdztekus jautājumam par to, kādi riteņbraukšanas apavi kļūs par teicamu izvēli, ir vērts apsvērt arī apģērba, ķiveres un aksesuāru izvēli. Šeit palīgā nāk mūsu eksperte Joanna Śleboda!

Ja pastāv vēlme regulāri braukt ar velosipēdu, vispirms vajadzētu parūpēties par savu drošību. Visa pamatā ir darbspējīgs velosipēds un ķivere. Diemžēl daudzi no mums uzskata, ka ķivere nav nepieciešama, jo īpaši, ja nebraucam pārāk ātri vai nemērojam lielus attālumus. Tomēr ir vērts atcerēties, ka kritiens, kura rezultātā var gūt sāpīgu traumu, var notikt braucot pat pa vietējo parku. Turklāt statistika attiecībā pret to ir nežēlīga vislielākais traumu daudzums tiek gūts, braucot pa pilsētas veloceļiem.

Joanna atgādina, ka: velosipēda ķivere ir veinīgais, kas norobežos mūsu galvu no zemes kritiena laikā. Tirgū ir pieejami daudzi modeļi, kas ir ne tikai estētiski pievilcīgi, bet arī ērti un gaisu caurlaidīgi. Labai ķiverei nav jābūt smagai! Tā nedrīkst svērt vairāk par 250 g, kas ir mazāk par 3 šokolādes tāfelītēm! Šim parametram ir vērts pievērst īpašu uzmanību. Viegla velo ķivere ir gandrīz nejūtama uz galvas, kā arī nenoslogo kaklu un plecus pēc gara brauciena.

melna sieviešu velo ķivere
Joanna Śleboda sinedz padomu, kādu velo ķiveri izvēlēties.

Otrs nozīmīgs parametrs ir ventilācijas atvērumu skaits. Gaisu caurlaidīgā ķivere ir īpaši piemērota karstām dienām, ļaujot mūsu galvas ādai elpot. Riteņbraukšanas vidē ķivere ir kļuvusi par neatņemamu velosipēdista ekipējuma sastāvdaļu un tā papildinājumu. Brīdī, kad sakām „velo tērps”, ķivere tajā ieņem būtisku vietu.

Ķiverēm ir dažādi izmēri, kuri ir atkarīgi no to lietotāja galvas apkārtmēra. Turklāt labu piegulēšanu nodrošina regulējamās kakla siksniņas un stiprinājums kakla daļā, kas ļauj ķiveri stabili nostiprināt uz galvas, novēršot tās novirzīšanos. Atceries, ka ķiverei ir jāaizsargā arī piere. Tās pārvietošana uz galvas aizmuguri var būt ērta, tomēr pilnībā nepasargās mūs kritiena gadījumā.

Kad ir jāmaina ķivere uz jaunu?

Pastāv divas situācijas, kad ķivere ir jānomaina. Pirmā ir trieciens. Kad krītam un ar galvu atsitamies pret cietu virsmu, mums ir nepieciešams nomainīt ķiveri. Neatkarīgi no tā, vai uz tās virsmas redzam kādus bojājumus, vai tā mums šķiet neskarta. Mūsu galva tika pasargāta, ķivere ir izpildījusi savu uzdevumu, tomēr tās konstrukcija varēja tikt bojāta, un nākamā trieciena gadījumā tā var izrādīties nederīga vai pat nodarīt mums pāri.

kādu velo ķiveri izvēlēties riteņbraukšanai
Kādu velo ķiveri izvēlēties?

Otrais gadījums ir ķiveres derīguma termiņa beigas. Jā, tas var šķist dīvaini, tomēr ķiverēm ir noteikts derīguma termiņš. Ķiveres derīguma laiks sasniedz aptuveni 3-5 gadus. Pēc šī laikposma materiāli, no kuriem tika izveidots šis modelis, zaudē savas īpašības saules iedarbības vai temperatūras izmaiņu dēļ. Katras ķiveres iekšpusē jābūt uzlīmei ar tās izgatavošanas datumu, un no šī datuma skaitām laiku, kad ķivere ir jānomaina.

Pavasaris ir lielisks laiks, lai sāktu sportot! Riteņbraukšana veido lielisku aktivitāšu veidu – tā sniedz iespēju veidot saikni ar dabu, uzlabo garastāvokli un sniedz gandarījumu.

Kā iesaka mūsu riteņbraukšanas cienītāja: nenoliedzami, tas, kā esam ģērbušies, ietekmē mūsu braukšanas komfortu. Galvenās apģērba iezīmes, kuru izvēlēsimies velo braucienam, ir komforts un funkcionalitāte. Iesācējam riteņbraucējam ir jāpievērš uzmanība riteņbraukšanas tērpa materiāliem. Jāatceras, ka kustības laikā mūsu ķermenis sakarst un ādai ir nepieciešami gaisu caurlaidīgi, ātri žūstoši materiāli, savukārt ķermeņa pozīcija uz velosipēda pieprasa apģērbu, kas neierobežos mūsu kustības.

sieviešu velo tērps
Joanna Śleboda iesaka, kādu riteņbraukšanas tērpu izvēlēties.

Riteņbraukšanas šorti – ar ieliktni, lencēm, velo šorti…? Pārbaudi speciālistes ieteikumus!

Sāksim ar velo biksēm, kuru nepareizā izvēle spēj atņemt riteņbraukšansa prieku. Atsakies no stīviem džinsiem, ja vien Tev nav jāveic neliels maršruts, piemēram, uz darbu. Braucot ar velosipēdu, mums ir jāsaglabā noteikta pozīcija, ķermenis ir noliekts uz priekšu, tāpēc parastās bikses var spiest vai pat noberzt. Par daudz labāku ideju kļūs treniņbikses vai legingi. Tās ir izgatavotas no mīkstiem, elastīgiem materiāliem, pateicoties kam nespiedīs un neierobežo kustības. Starp šortiem sievietēm ļoti populārs ir kļuvis „velo šortu” modelis, kas savu nosaukumu ir ņēmis tieši no šortiem, kurus izmanto riteņbraucēji (vienīgā atšķirība ir tāda, ka tie nav aprīkoti ar amortizējošo ieliktni).

Parasti riteņbraukšanas šortiem ir iešūts ieliktnis, kura galvenais mērķis ir absorbēt triecienus, kuriem ir pakļauts mūsu ķermenis, kad mēs sēžam uz sēdekļa. Tas mazina diskomfortu un ierobežo nobrāzumu rašanos. Sākumā šāds apģērba elements var šķist dīvains, jo īpaši tad, ja runa ir par velo šortiem ar lencēm. Tomēr ātri vien novērtēsim ieliktni, kad mērotie attālumi kļūs aizvien garāki (īpaši cieta sēdekļa gadījumā un braukšanas laikā pa nelīdzenu apvidu).

Kāpēc velo šortiem ir lences?

Riteņbraukšanas šortiem parasti ir lences. Kādam nolūkam tās kalpo? Pirmām kārtām tās uzlabo braukšanas komfortu un novērš auduma nobīdīšanos. Svarīgi: zem velo šortiem… neģērbjam apakšveļu. Ieliktnis nespēs izpildīt savu uzdevumu, ja starp to un mūsu ādu atradīsies papildu materiāla slānis. Vēl ļaunāk, apakšveļas uzvilkšana var izraisīt papildu noberzumus vai pat infekcijas. Daudzām iekšzolēm piemīt antibakteriālas īpašības, un tās ir izgatavotas no ļoti saudzīgiem materiāliem. Protams, pēc katra brauciena šādus šortus ir nepieciešams izmazgāt, vēlams izgriežot uz kreiso pusi.

sieviešu velo šorti
Quest” velo šorti ar lencēm

Un kā ir ar lencēm? Kā tās nēsāt? Secība ir šāda: ģērbjam šortus pirms augšējā krekla. Lences uzvelkam pāri kailam ķermenim vai pēc krūštura uzvilkšanas sieviešu gadījumā. Vienīgā problēma rodas saistībā ar tualetes izmantošanu (ir jānoģērbj gandrīz visas drēbes). Par laimi, ir pieejami šorti ar ieliktni bez lencītēm, kuri nekādā ziņā nav sliktāki par modeli, kurš ir ar tām aprīkots. Šajād gadījumā daudz kas ir atkarīgs no personīgām vēlmēm.

TJa tomēr, ja nevēlamies nēsāt vai mums nav nepieciešamivelo šorti ar ieliktni, varam izvēlēties izvēlēties brīvāka piegriezuma modeli, kas bieži tiek izmantots kalnu riteņbraukšanā. Šādi šorti ir izgatavoti no mīkstiem un ērtiem materiāliem, savukārt to lielā priekšrocība ir tāda, ka tie bieži vien ir aprīkoti ar rāvējslēdzēja kabatām un tajos var turpināt ceļojumu arī kājām.

Velo krekls – kurš ir labāks?

Arī velo krekli vai sporta džemperi krekli var būt pieejami dažādos variantos. Ja tikko kā sāc savu velo piedzīvojumu, vienkāršs sporta krekls būs pietiekami veiksmīga izvēle. Neizvēlies kokvilnas modeļus, lai gan tas ir mīksts un dabīgs materiāls, tas ātri uzsūc sviedrus, neatvēsina mūs kustību laikā, kā arī izskatās diezgan neestētiski pēc mitruma uzsūkšanas. Sporta kreklu materiāliem piemīt daudzas noderīgas īpašības. Šādu audumu galvenā priekšrocība ir tāda, ka tie ātri žūst, uz tiem nav manāmi mitruma traipi, kā arī tie sniedz nelielu atvēsinājumu sajūtu fiziskās slodzes laikā.

Pirmais krekla veids ir cieši ķermenim pieguļošs riteņbraukšanas modelis, bieži vien aprīkots ar rāvējslēdzēju visā vai ¾ garumā. Šādu kreklu mugurpusē parasti atradīsim kabatas (visbiežāk trīs) rāvējslēdzēja aizdares. Tajās var ielikt telefonu, maku, atslēgas vai nelielu uzkodu. Aprakstītajiem krekliem ir raksturīgs piegriezums, kas ir pielāgots pozīcijai, kādu ieņemam, braucot ar velosipēdu, t. i., priekšdaļa ir īsāka nekā aizmugure. Ja stāvam taisni šāda krekla mērīšanas laikā, var šķist, ka tas ir dīvaini īss. Ir vērts nostāties ar sānu pret spoguli un nedaudz noliekties, atdarinot brakšanas laikā ar velosipēdu ieņemto pozīciju. Pēc tā varēsim noskaidrot, vai apģērbs labi pieguļ un ir ērts.

Protams, tāpat kā šortu gadījumā, mums ir iespēja izvēlēties brīvāka piegriezuma velo krekliņus. Tiem bieži vien ir garāka mugurpuse, un aizmugurējā daļa ir izgatavota no tīklveida materiāla, kas uzlabo ventilāciju braukšanas laikā.

Nozīme piemīt ne tikai riteņbraukšanas apaviem un apģērbam. Ne mazāk svarīgi ir arī velo aksesuāri, par kuriem vairāk stāsta mūsu speciāliste Joanna Śleboda.

Kādas brilles izvēlēties riteņbraukšanai?

Esam jau pilnībā apģērbušies un praktiski gatavi doties ceļā. Par ko vēl ir vērts padomāt? Noteikti par riteņbraukšanas brillēm, tāpēc ka mūsu acīm ir nepieciešama pastāvīga aizsardzība. Braucot ar velosipēdu, gaisa plūsma var kairināt acis un negatīvi ietekmēt to mitrinājuma līmeni (nemaz nepieminot par gaisā lidojošiem putekļiem vai visuresošajiem kukaiņiem). Ja par to neparūpēsimies, pēc brauciena varam izjust acu dedzināšanu un sausumu.

vīriešu velo krekls
Vīriešu un sieviešu velo brilles pasargās acis no gaisa plūsmas un netīrumiem.

Cilvēkiem, kuri nēsā korekcijas brilles, jau ir nodrošināta sava veida aizsardzība, tomēr daudzi izvēlas lietot kontaktlēcas un iegādājas īpašas brilles, kas paredzētas braukšanai ar velosipēdu. Pirmā velo briļļu īpašība ir tāda, ka tās ir aprīkotas ar lielām lēcām. Bieži vien divu lēcu vietā ir viens plats stikliņš. Tā uzdevums ir pasargāt acis no gaisa plūsmas un no dažādiem netīrumiem, kas var tajās nokļūt.

Riteņbraukšanas brillēm parasti ir tonēti stikli braukšanai saulainās dienās. Pastāv arī modeļi ar tikai nelielā mērā aptumšotiem stikliem, kas paredzēti braukšanai dienās, kurās nav daudz saules gaismas. Iegādes laikā ir vērts pievērst uzmanību dažādu modeļu mērķim un tam, vai tiem ir UV aizsardzība, kas sniegs mūsu acīm papildu drošību.

Kādu ūdens pudeli izvēlēties velo braucienam?

Braucot ar velosipēdu, gribas dzert! Pietiekamā hidrācija veido pamatu sporta aktivitāšu laikā, kad nepieciešamība pēc šķidruma palielinās. Par laimi, mūsu velosipēdi ir aprīkoti ar groziņiem, kuros var ievietot ūdens pudeli. Izvēloties velosipēda ūdens pudeli, mums nav jāuztraucas par to, vai tas ietilps turētājā. Pastāv vienots standarts, un, ja ražotājs apgalvo, ka pudele ir paredzēta riteņbraukšanai, tās diametrs būs pareizs.

velo ūdens pudele
Velo ūdens pudelei ir standarta izmērs.

Visbiežāk ūdens pudeles tilpums ir 500 ml, tomēr vienā pudelē varam paņemt līdz pat 750 ml dzēriena. Dodot priekšroku ūdens pudelei un ņemot līdzi savu ūdeni no mājām, samzināsim plastmasas patēriņu, tādējādi rūpējoties par apkārtējo vidi, kā arī ietaupīsim. Turklāt ūdens pudeles ir pieejamas daudzās skaistās krāsās, kas var kļūt par lielisku riteņbraukšanas tērpa papildinājumu!

Velo zeķes – kādas izvēlēties?

ja jau runa ir par krāsām, tad neapšaubāmi koptēla noslēdzošo elementu veido zeķes. Riteņbraukšanas zeķes, tāpat kā pārējās mūsu garderobes sastāvdaļas, ir izgatavotas no ātri žūstošajiem materiāliem. Tajās mūsu pēdas svīst mazāk nekā parastajos kokvilnas modeļos. Turklāt tās ir piegrieztas tā, lai maigi saudzīgi saspiestu pēdu, kā arī neslīdētu braukšanas laikā.

Jostas soma velo braucieniem

Ja izvēlējies apģērbu bez kabatām, ir vērts iegādāties ērtu jostas somiņu, kurā ievietosi tālruni, dokumentus vai atslēgas. Šāda veida somiņu var pārvietot uz muguras, tāpēc gandrīz nejutīsim to, ka paņēmām to līdzi. Tomēr atsakies no jostas somām, kuras ir ražotas no ādas vai tās ekoloģiskā varianta. Mūsu mugura ātri vien svīst tajā vietā, kurā somiņa piegulēs ķermeņim. Daudzi sporta un brīvdabas preču zīmoli piedāvā dažāda izmēra jostas somas: no mazām līdz pat diezgan apjomīgām, kas pat ir aprīkotas ar īpaša veida kabatiņa pudelei!

Velosipēds ir brīnišķīģs izgudrojums, kas spēj sniegt daudz prieka. Dodos ar to izbraucienos kopš 2018. gada, un novēlu ikvienam iesācējam velosipēdistam šajā nodarbē atrast savu jauno aizraušanos, kas nepazudīs vēl daudzus gadus. Velosipēds spēj aizvest mūs aizvest uz neparastām vietām, sagādāt prieku un atklāt skaistumu pat ikdienas braucienu laikā pa ierastajiem ceļiem. Eksperimentē ar šo sporta veidu, atrodi savu braukšanas veidu, un ļauj tam sagādāt Tev labu pašsajūtu un daudz prieka. Tiekamies uz takas!

Jau zini, kādus velo apavus, apģērbu un aksesuārus izvēlēties? Izveido visu nepieciešamo lietu komplektu ar eapavi.lv un MODIVO.

Aizrautīga riteņbraucēja kopš 2018. gada. Pārsvarā nodarbojos ar tā dēvēto „velo romantiku” – mans mērķis ir jaunu vietu atklāšana, to fotografēšana un atmiņu kolekcionēšana. Neizvairos arī no dalības sporta sacīkstēs, un visvairāk lepojos ar dalību Ultra Race Roztocze, kur ar velosipēdu nobraucu 350 km un finišu sasniedzu kā ceturtā sieviete. Man ir vēlme piedalīties arī citās īpašajās sacensībās, kurās distance sasniedz 500 km. 2022. gada novembrī vēlreiz mēģināju sadraudzēties ar skriešanu, un šoreiz veiksmīgi! Par savu līdz šim lielāko skriešanas sasniegumu varu uzskatīt dalību Stolove kalnu ziemas pusmaratonā, un tieši kalnos esmu atstājusi savu sirdi. Mana galva joprojām ir idejām, ja runa ir par manu sportisko attīstību. Personīgajā jomā cenšos saskaņot ģimenes dzīvi, profesionālo darbu, sportisko aizraušanos un sava Instagram profila pārvaldīšanu kā @lazy.fighter

Šis raksts arī var Tevi ieinteresēt >>> Kādus asfalta un apvidus skriešanas apavus izvēlēties? Laiks sportiskam piedzīvojumam!

Orģinālā raksta tekstu bloga eapavi.lv vajadzībām ir tulkojusi un pielāgojusi Katrīna Paškeviča
Pievienojies mūsu Jaunumu biļetenam (sīkāka informācija Noteikumos) un...saņem 10€ atlaidi pirmajiem pirkumiem!*
Pārbaudīt veikalā
augstpapēžu kurpes, coccinelle, vīriešu pulksteņi, 4f, sieviešu apavi, converse kedas, ugg vīriešu zābaki, skriesanas apavi, sudzibas, bērnu apavi, anekke somas, sieviesu apavi, maki, naudas maki, vīriešu maki, aldo, under amour, hogl apavi, vīriešu čības, puma apavi, lasocki, sieviešu mugursomas, guess somas, newbalanse, celojuma koferi, baldinni, coccinele, конверс, penāļi, vīriešu ziemas zābaki

Lai nodrošinātu pakalpojumu sniegšanu augstākajā līmenī mūsu tīmekļa vietnes ietvaros, mēs izmantojam sīkfailus un līdzīgas tehnoloģijas. Tas ļauj mums nodrošināt mūsu tīmekļa vietnes pareizu darbību, tās drošību, kā arī tās pamatfunkciju izpildi. Vairāk informācijas

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close