Snīkeri – kas tie ir par apaviem? Iesācēju ceļvedis snīkeru pasaulē

2 min.

Ja pirmo reizi dzirdot apzīmējumu „snīkeri” nemaz neiedomājies par apaviem, Tu piederi daudz plašākam cilvēku lokam nekā varētu šķist. Kādu apavu veidu raksturo šis jēdziens? Tas apzīmē ārkārtīgi populāru sporta apavu kategoriju, no kuras nosaukuma cēlies arī vārds „sneakerhead” jeb snīkeru cienītājs. Kāda ir šo vārdu izcelsme? No kurienes ir radušies šie termini? Lasi tālāk, lai atklātu atbildes!

Īsāk sakot, snīkeri ir sporta apavi, tomēr tādi, kurus visdrīzāk manīsi ielās nekā trenažieru zālē. Kur slēpjas to popularitātes iemesls?

No tenisa čībām…

Pirmie snīkeru stila apavi parādījās jau 18. gadsimta beigās jeb laikā, kad tika nēsāti apavi ar gumijas zoli. Toreiz tie tika nodēvēti par plimsoll apaviem.

Vai zināji, ka…?

Abi plimsolle apavi savā starpā bija gluži vienādi – labās kājas modelis bija tieši tāds pats kā kreisās.

Tajos laikos apavi tika darināti abām pēdām pēc vieno parauga.

Gadu gaitā apavi pārņēma dažādas formas, līdz brīdim, kad amerikāņu uzņēmums Keds radīja auduma versiju ar vienkāršotu augšdaļas uzbūvi. Šī modeļa piegriezums jau gadiem ilgi ir popularitātes virsotnēs. 1917. gadā tika uzsākta Keds apavu masveida ražošana. Tieši tad tirgū ienāca arī pirmās basketbolam paredzētās Converse kedas. Paralēli tam arī Eiropā parādījās sporta apavi. 1924. gadā Adi Daslers izveidoja adidas zīmolu, bet dažus gadus vēlāk viņa brālis Rūdolfs dibināja Puma uzņēmumu.

Melnbalts adidas snīkeru modelis

Adidas Originals snīkeru popularitāte ilgst jau vairākus gadu desmitus.

Vai zināji, ka…?

Nosaukums “sneakers” ir cēlies no vārda „sneak”, kas tulkojumā nozīmē „zagties, pārvietoties ļoti klusi”.

…līdz pasaules dārgākajam apavu pārim!

Sākotnēji tie tika radīti ar domu par sportistiem, taču līdz ar 80. gadu iestāšanos modē ienāca tendnece iekļaut sporta apavus ikdienas stilistikā. Snīkeru pārdošana vērienīgā apmērā aizsākās 1985. gadā, kad Maikls Džordans debitēja laukumā Nike apavos ar savu uzvārdu.

Apskati Nike Jordan apavu kolekciju, kas pieejama eapavi.lv.

Vēl nesen sporta snīkerus varēja atrast tikai tādu sporta zīmolu, kā adidas, Nike, Reebok, Puma vai New Balance piedāvājumā. Turpretī mūsdienās savā klāstā tos iekļāvuši arī līdz šim nesaistīti ar sportisko stilu zīmoli. Pirmo reizi tie parādījās Valentino vai Raf Simons modes skatēs. Šāda veida apavi ir pieejami arī Gucci un Isabel Marant kolekcijās. Snīkeru priekšrocības novērtēja pat Chanel modes nams, (sadarbībā ar adidas un Pharell) radot adidas Human Race NMD Pharell x Chanel limitēto versiju, par kuru toreiz vajadzēja samaksāt pat 9000 dolārus! Par šādu summu varētu apceļot pasauli!

Vai zināji, ka…?

Dārgākais jebkad pārdotais snīkeru pāris vēsturē ir Nike Air Yeezy 2, kas tika radīts sadarbībā ar reperi Kanje Vestu. Interese par šo modeli bija tik liela, ka sākotnēji 245 dolārus vērti apavi izsolē sasniedza vairāk nekā 90 000 dolāru cenu!

Populārākie snīkeri

Ja mēs vēlētos izveidot populārāko modeļu sarakstu, tas, ar lielu varbūtību, būtu bezgalīgs! Goda vietā tajā ierindotos labi pazīstamais adidas Superstar, kas jau tiek pieskaitīts pie old school stila modeļiem. To raksturo vienkāršs dizains ar trijām svītrām apava virsas sānos un noapaļots, gliemežvākam līdzīgs purngals.

Apskati arī: Ceļvedis pa adidas izmēru tabulu – atrodi ideālo izmēru>>>

Nav iespējams nepieminēt arī Nike Air Max, kas savas karjeras pirmssākumos tika radīti galvenokārt skrējējiem. Mūsdienās tie ir pieskaitāmi pie vieniem no pieprasītākajiem dzīvesstila apaviem. Šīs sērijas apaviem piemīt tiem raksturīgs gaisa spilvens, kas nodrošina komfortu un ērtumu pat ilgstošas modeļa nēsāšanas laikā.

Vai zināji, ka…?

Air Max sistēma gadu gaitā tika pinveidota, par ko liecina 2019. gadā izveidotais Nike Air Max 720, kurš ir aprīkots ar līdz šim lielāko Air gaisa spilvenu – Nike Air Manufacturing Innovation komandas vairāku mēnešu ilga darba rezultāts.

Sieviešu vidū savulaik ļoti populārs kļuva adidas Falcon modelis (kopā ar tā cienītāju Kailiju Dženneri), kā arī Fila Disruptor ar masīvu, izteiktu zoles protektoru.

Ikvienam bez izņēmuma

Snīkeru popularitātes fenomena pamatā ir to daudzpusība. Tos labprāt nēsā gan vecāki gan jaunāki cilvēki, gan sievietes, gan vīrieši. Vecumam un dzimumam šajā gadījumā nav nozīmes. Snīkeri piestāv gandrīz jebkurai kombinācijai: droši nēsā tos ar džinsiem, plisētiem svārkiem, gaisīgu kleitu vai pat… uzvalku. Ceru, ka pēc šī raksta izlasīšanas Tu ne tikai zini, kas ir snīkeri, bet Tevī arī pamodās vēlēšanās, lai tie kļūtu par Tavas ikdienas garderobes neatņemamu sastāvdaļu!

Orģinālā raksta tekstu bloga eapavi.lv vajadzībām ir tulkojusi un pielāgojusi Katrīna Paškeviča
Mēs iesakām:
Pievienojies mūsu Jaunumu biļetenam (sīkāka informācija Noteikumos) un...saņem 10€ atlaidi pirmajiem pirkumiem!*
Pārbaudīt veikalā
pinko somas, augstpapēžu kurpes, timberland zābaki, timberland, guess somas, seiko pulksteņi, vīriešu pulksteņi, buči